Genel

Kurumsal Hediye Sektöründe Kullanılan 11 Baskı Tekniği ve Kitaplı Hediye Atölyesi

promosyon ve kurumsal hediye baskı teknikleri
4.4/5 - (23 votes)

Kurumsal hediye ve promosyon ürünlerinin çeşitliliği, bir şirketin marka bilinirliğini artırmanın ve çalışanlarına takdirlerini ifade etmenin etkili yollarından biridir. Ancak, bu tür hediyelerin kalitesi ve çekiciliği ve işlevselliği kullanılan baskı tekniklerine büyük ölçüde bağlıdır. Farklı baskı teknikleri, çeşitli malzemeler üzerinde farklı etkiler yaratır ve belirli sonuçlar elde etmek için belirli uygulamalar için en uygun olanı seçmek önemlidir.

Bu yazıda, promosyon ve kurumsal hediye sektöründe kullanılan 11 baskı tekniği ve bunların Kitaplı Hediye atölyesindeki kullanım alanlarını inceleyeceğiz. Örnekler ve uygulamalarla, baskı tekniklerinin farklı ürün türlerini ve malzemeleri nasıl etkilediğini anlayabileceksiniz. Ayrıca, her baskı tekniğinin avantajlarını ve potansiyel kullanım alanlarını keşfederek kurumsal hediyeye bakış açınıza katkıda bulunmaya çalışacağız.

1.Ofset Baskı

Kitaplı Hediye atölyesindeki kurumsal hediye setlerinde yer alan pek çok ürün kurumsal logo ve isim baskılıdır. Bu ürünlerden en çok kullanılanları ise özel tasarım ajandalar, masa takvimler, set kutuları vb. ofset baskı tekniği sayesinde ortaya çıkmaktadır. Ofset baskı, müşterilerimiz için çok çeşitli uygulamalarda kullanılan, yüksek kaliteli ve uygun maliyetli bir baskı tekniğidir.

Ofset baskı, yüksek hız ve kaliteyi birleştirerek büyük tirajlı işlerin mükemmel bir şekilde basılmasını sağlar. İster kurumsal kartela ister broşürler veya ajandalar olsun, ofset baskı bize genellikle kağıt ve karton ürünler üzerine baskı yapma yeteneği verir.

Kitaplı Hediye atölyesi olarak, ofset baskıyı, kurumsal müşterilerimizin geniş çaplı tanıtım ve pazarlama ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıyoruz. Örneğin, bir şirketin yıl boyunca dağıtacağı geniş bir broşür serisini basmak için ofset baskıyı kullanabiliriz. Ofset baskı, her broşürde tutarlı ve yüksek kaliteli bir görünüm sağlar.

2.Dijital Baskı

Kitaplı Hediye atölyesinde “Dijital Baskı” hizmeti de sunmaktayız. Dijital baskı, hızlı ve esnek bir baskı çözümüdür, özellikle küçük miktarlarda ve kişiye özel kurumsal baskılı ürünler için idealdir.

Dijital baskı teknolojisi, bilgisayardan alınan bir tasarımı doğrudan bir baskı makinesine aktarır. Bu, hızlı ve kolay bir şekilde baskı yapılmasını sağlar, ayrıca mürekkep ve kağıt israfını da azaltır.

Kitaplı Hediye olarak, dijital baskıyı, müşterilerimizin özel günleri ve etkinlikleri için özelleştirilmiş ürünler oluşturmak için kullanıyoruz. Örneğin, bir şirket çalışanları için oluşturduğu doğum günü hediye kutusuna kişiselleştirilmiş doğum günü kartları eklemek isterse bunu dijital baskı ile yapmaktayız. Dijital baskı, her kartın bireysel olarak özelleştirilmesini sağlar, böylece her bir çalışan kendine özgü bir kart alır.

3.Lazer Baskı

“Lazer Baskı” hizmeti, Kitaplı Hediye atölyesinin en popüler hizmetlerinden biridir. Lazer baskı namı diğer lazer gravür, bir ürünün yüzeyine kalıcı ve son derece detaylı bir baskı yapma yeteneği sağlar. Lazer baskısı açısından farklı tip teknolojiler söz konusudur. Örneğin ahşap bir yüzeye baskı yapabileceğiniz lazer teknolojisi ile çelik bir yüzeye baskı yapmak oldukça zordur. Yazıyı teknik açıklamaya boğmadan Kitaplı Hediye atölyesinin farklı tür lazer baskı yöntemlerinin tamamını günlük olarak kullandığını belirterek devam edelim.

Lazer gravür, genellikle metal ve ahşap gibi sert malzemeler üzerinde kullanılır. Bu, işlem sırasında ekipmandan çıkan yüksek güçlü ışın sayeside bilgisayarda oluşturulan tasarım ürüne uygulanmaktadır. Bu uygulama esnasında ışın çoğu zaman odak noktasında ısıya dönüşmekte ve malzemenin yüzeyini hızla eritip ve kazıyarak kalıcı ve detaylı bir baskı oluşturmaktadır.

Kitaplı Hediye atölyesi olarak, lazer gravürü, müşterilerimize özel ve kalıcı kurumsal hediyeler oluşturmak için kullanıyoruz. Örneğin, bir şirketin logosunu ve hediye edilmek istenen kişinin ismini bir metal kalem üzerine kazıyabiliriz. Bu, şirketin hem markasını hem de takdirini ifade etmek için güçlü ve etkileyici bir yol olurken hediye alan açısından kıymetli bir hediye deneyimi oluşturmaktadır. Bu ise yüksek farkındalık oluşturarak firmanın prestijini artırır.

4.Pad Baskı

“Pad Baskı” hizmeti, düz olmayan yüzeylere baskı yapmak için ideal bir seçenektir. Pad baskı, düzgün olmayan yüzeylerde bile net ve kaliteli baskılar oluşturabilir, bu da onu kimi promosyon ürünleri ve kurumsal hediyeler için ideal kılar.

Pad baskıda, mürekkep, bir kalıp yardımıyla bir silikon pede aktarılır. Bu ped daha sonra istenen yüzeye mürekkebi uygular. Bu, pad baskının, düz olmayan yüzeylerde bile net ve kaliteli baskılar oluşturabilmesini sağlar.

Kitaplı Hediye olarak, pad baskıyı, örneğin, oval yüzeyli masa üstü not tutuculara veya anahtarlıklara şirket logolarını basmak için kullanıyoruz. Bu tür özelleştirilmiş hediyeler, müşterilerimizin markalarını geniş bir kitleye tanıtma fırsatı sunar.

5.UV Baskı

UV (Ultraviyole Baskı) son zamanlarda çok meşhur olmuş pratik bir baskı yöntemidir. Burada da baskı yapan unsur ışındır. Mor ötesi ışınlar lazer başlıklar sayesinde detaylı uygulanan tasarımı anında kalıcı hale getirilmektedir. UV baskı teknolojisi, baskının hızlı bir şekilde kurumasını sağlar ve genellikle akrilik, plastik, cam ve hatta taş gibi malzemeler üzerine baskı yapmak için kullanılır.

UV baskı, mürekkebin hemen hemen her tür malzeme üzerinde kurumasını sağlayan özel bir UV ışığı kullanır. Bu, UV baskının, bir dizi farklı malzemeye net ve dayanıklı baskılar oluşturabilmesini sağlar.

Kitaplı Hediye olarak, UV baskıyı, örneğin, akrilik ödüllere veya tabelalara şirket logolarını ve marka renklerini basmak için kullanıyoruz. Bu tür ürünler, etkileyici ve kalıcı bir etki yaratmak için mükemmeldir.

6.Serigrafi Baskı (Silk Screen Printing)

Serigrafi Baskı, yani Silk Screen Printing, Kitaplı Hediye’nin sunduğu geleneksel ve etkili bir baskı tekniğidir. Serigrafi, genellikle tekstil ürünlerine, kupalara, ve plastik veya metal yüzeylere baskı yapmak için kullanılır.

Serigrafi baskıda, bir çerçeve ve ipekten yapılmış bir ekran kullanılır. Ekran, mürekkebin istenen şekli oluşturacak şekilde bloke edilir. Mürekkep, ekranın açık alanlarından geçer ve ürünün yüzeyine basılır.

Kitaplı Hediye olarak, serigrafi baskıyı genellikle özelleştirilmiş tekstil ürünleri veya fırınlanacak porselen kupa – fincanlarda kullanıyoruz. Bu, müşterilerimizin markalarını yaratıcı ve görsel açıdan çekici bir şekilde tanıtmalarına yardımcı olur.

7.Isı Transfer Baskı (Sublimasyon)

Isı Transfer Baskı veya Sublimasyon, Kitaplı Hediye’nin sunduğu bir başka ilginç baskı tekniğidir. Isı Transfer Baskı, baskıyı bir ürünün yüzeyine ısı yardımıyla transfer eder. Bu özellik genellikle sentetik malzemeler üzerinde kullanılır ve renkli ve detaylı baskılar elde etmek için idealdir.

Kitaplı Hediye atölyesi olarak, Isı Transfer Baskıyı genellikle adedi az kurumsal hediye setlerinde kullanmaktayız. Örneğin şirket logolu bir evrak çantası yahut kupa – tişört vb. ürünler üzerine kolaylıkla uygulanan baskı tekniği sayesinde az adetli kurumsal hediye setlerini aynı gün kargolayabiliyoruz. Bu sayede şirketlerin acil hediye ihtiyaçlarını çözüyor markalarını geniş bir kitleye tanıtmalarını sağlıyoruz. Aynı zamanda hediye kurumsal logolu ve isme özel olduğu için kalite algısını oluşturuyor ve şirketlerin farkındalığına ciddi ölçüde katkıda bulunuyoruz.

8.Folyo Baskı (Hot Stamping)

Folyo Baskı, ya da Hot Stamping, özellikle metale, deriye veya kağıda şık ve yüksek kaliteli bir görünüm vermek için kullanılır. Bu baskı tekniği, Kitaplı Hediye atölyesinde kullanılan hizmetler arasında yer alır ve genellikle yüksek kaliteli kurumsal hediye seçeneklerini süslemekte kullanılır.

Folyo baskıda, metalik veya renkli folyo, ısı ve basınç kullanılarak bir malzeme üzerine uygulanır. Bu, kalıcı ve aşınmaya dayanıklı bir baskı sağlar, böylece ürünler uzun süre boyunca yeni görünümünü korur.

Kitaplı Hediye olarak, folyo baskıyı genellikle özel tasarım ajanda yahut defter kapakları, suunmluklar veya etiketler üzerinde kullanıyoruz. Bu baskı tekniği, her bir ürünü eşsiz ve özgün bir hediye haline getirir ve şirketlerin markalarını sofistike ve profesyonel bir şekilde sunmasına yardımcı olur.

9.Emboss Baskı

Emboss Baskı, bir ürün üzerine kabartma bir baskı oluşturur ve genellikle kağıt ve deri ürünler üzerinde kullanılır. Bu baskı tekniği, Kitaplı Hediye’nin sunduğu hizmetler arasında yer alır ve genellikle kurumsal hediye seçeneklerini süslemekte kullanılır.

Emboss baskıda, bir metal kalıp ve basınç kullanılarak malzeme üzerine kabartma bir baskı yapılır. Bu, baskının hem görünür hem de dokunulabilir olmasını sağlar.

Kitaplı Hediye olarak, emboss baskıyı genellikle bir defterin kapağını veya bir deri cüzdanı kişiselleştirmek için kullanıyoruz. Bu, şirketlerin markalarını kalıcı ve etkileyici bir şekilde sunmasına yardımcı olarak kurumsal hediyeni etkisini artırmaktadır.

10.Flex Baskı

Flex baskı, genellikle spor giysileri ve diğer tekstil ürünleri üzerinde kullanılır. Bu baskı tekniği, Kitaplı Hediye’nin dışarıdan temin ettiği hizmetler arasında yer alır ve genellikle kurumsal hediye seçeneklerini süslemekte kullanılır.

Flex baskıda, bir tasarım, ısıya duyarlı bir malzeme üzerine basılır ve sonra ısı ve basınç kullanılarak kumaş üzerine transfer edilir. Bu, dayanıklı ve yıkamaya dayanıklı bir baskı sağlar.

Kitaplı Hediye olarak, flex baskıyı genellikle çalışanlar için özelleştirilmiş bir spor kıyafet talebide kullanıyoruz. Bu, şirketlerin markalarını aktif ve dinamik bir şekilde sunmasına yardımcı olmaktadır.

11.Tampon Baskı

Tampon Baskı, özellikle küçük eşyalar ve düz olmayan yüzeyler üzerinde net ve kaliteli baskılar oluşturmak için kullanılır. Bu, düzgün olmayan yüzeyler ve karmaşık şekiller üzerinde tam renkli baskılar elde etmek için ideal bir yöntemdir.

Kitaplı Hediye atölyesinde, tampon baskıyı genellikle şirket logolu özel tasarım bir USB bellek veya anahtarlık gibi küçük ve kişiselleştirilmiş hediyelerin baskısında kullanıyoruz. Bu tür ürünler, özellikle fuarlar, konferanslar veya diğer etkinliklerde dağıtılmak üzere büyük miktarlarda üretilir. Tampon baskı, bu tür durumlar için hızlı, etkili ve uygun maliyetli bir çözüm sunar.

Sonuç olarak promosyon – kurumsal hediye sektöründe çeşitli materyaller üzerine çok farklı türde baskılar yapılmaktadır. Talep edilen ürüne göre kimi zaman bu baskılar zorunlu olabilmektedir. Kitaplı Hediye atölyesi isme özel ve kurumsal logo baskılı ürün taleplerine cevap verebilmek için bu baskı çeşitlerinin tamamını kullanmaktadır.

İsme özel baskı nasıl yapılır?

İsme özel baskı pek çok yöntemle yapılabilir. Ancak pratik olması açısından uv baskı, lazer baskı ve süblimasyon baskı en çok tercih edilen isme özel baskı türlerindendir.

Lazer baskı kalıcı mıdır?

Evet. Bilgisayar üzerinden gönderilen baskı milimetrik olarak ilgili katmanı deforme eder (oyma, boya kaldırma yahut kesme işlemleri ile) ve baskı işlemi gerçekleşmiş olur. Baskı yapılan ürün var olduğu müddetçe lazer baskının da var olarak kalacaktır.

Renkli baskılar kalıcı mıdır?

Genellikle hayır. Renkli baskılarda istenilen yüzey üzerine bir boya işlemi uygulanmaktadır. Bu da güneş ışını, sürtünme ve ter gibi etkenler dolayısıyla zamanla solmaktadır. Ancak uygulama yüzeyi ne baskıyı bozucu herhangi bir etki yoksa baskı kalıcı olacaktır.

Uv baskı kalıcı mıdır?

Uv baskıda lazer baskıdaki gibi bir kalıcılık söz konusu değildir. Şayet ter, sürtünme gibi faktörler söz konusu ise UV baskı kalıcılığını yitirir.

Kurumsal hediye ve promosyon ürünlerde baskı büyüklüğü nasıl olmalıdır?

Hediye ürünlerdeki baskılar kullanıcıları rahatsız edecek boyutta olmamalıdır. Bu ise baskı yapılacak yüzeye göre değişmektedir.

author-avatar

About Kitaplı Hediye

Bir kitap hediye etmenin ifade ettiği duygusal yoğunluğu kişiye ve kuruma özel diğer yüzlerce ürünle birleştirip, sizin en anlamlı hediye setini oluşturmanıza yardımcı olmaktır misyonumuzdur.