Genel

Promosyon Nedir? Promosyon Hediye Çeşitleri Nelerdir?

promosyon hediye çeşitleri
5/5 - (3 votes)

Promosyon hediye hemen her zaman talep gören hediye konseptidir. Bir tür reklamcılık faaliyeti olarak tanımlayabileceğimiz promosyon markaların oldukça sık başvurduğu yöntemlerden birisidir. Kabaca üzerinde markanın logosunun ya da sloganın olduğu birtakım ürünlerin dağıtılması şeklinde yapılır. 20. Yüzyıldan sonra büyük küçük bütün markaların başvurduğu bu yöntemdir. Günümüzde sosyal medyanın yaygınlaşmasına rağmen hala geçerliliğini korumaktadır. Yapılan araştırmalar iyi bir site ile kendini lanse eden firmalardan ziyade promosyon dağıtan firmaların adının bilinirliliğinin çok daha fazla olduğunu göstermektedir. 

Bunun sebeplerinden birinin promosyon dağıtımı sırasında hediye edilen ürünlerin sürekli olarak kullanılması olduğu düşünülmektedir. Genelde promosyon için kullanılan ürünler kalem, anahtarlık, ajanda gibi günlük kullanıma has ürünler olmaktadır. Haliyle kullanan kişiler sürekli olarak markaya maruz kaldığından herhangi bir satın alım yapacaklarında akıllarına ilk promosyonu veren marka gelmektedir. Böylece promosyon hediye kurumsal kimlik konusunda da üst düzeyde kazanımları beraberinde getirmektedir.

Bir diğer sebep ise promosyon ürünlerinin ucuz ya da pahalı fark etmeksizin alan kişiyi özel hissettirmesidir. İnsan ilişkilerinde kişiler kendilerine özel ihtimam gösteren kişilerle daha derin bağ kurarlar. Promosyon veren markalarda dağıttığı ürünlerle potansiyel müşterileri ile bir nevi yakın ve özel bir oluşturmayı başarabiliyorlar. Özellikle verilen ürünün içine koyulmuş samimi bir yazı ya da doğum günleri, evlilik yıldönümü gibi doğru zamanlarda gönderilmiş bir promosyon hediyesi çok daha etkileyici oluyor. 

Promosyon hediyeleri, işletmelerin müşterilerine, çalışanlarına veya potansiyel müşterilerine jest yapmak için kullandıkları etkili bir pazarlama aracıdır. Doğru bir şekilde tasarlanmış ve düşünülmüş promosyon hediyesi, alıcıya değer verildiğini hissettirir ve işletmenizin profesyonel ve cömert bir imaj sergilediğini gösterir. Böylece promosyon hediyeleri sayesinde kurumunuzun üst düzeyde tanıtımını yapmanız da mümkün hale gelir.

Promosyon Hediye ve Çeşitleri

Promosyon hediyesi geri dönüşü daha büyük olmakla birlikte neticede bir maliyet tutmaktadır. Bu sebeple promosyon ürünler de hediye edilecekleri kişilere ve şirketin mali politikasına göre sınıflara ayrılmış durumdadır. Her şirkette farklı politikalar söz konusu olmakla birlikte genellikle yönetici yahut üt düzel müşterilere iş ortaklarına daha üst fiyat gruplarına dahil olan ürünler hediye edilirken sıradan çalışan yahut müşterilere ise maliyet açısından daha makul ürün grupları hediye edilmektedir.

Üst düzey yöneticilere ve satın alım konusunda etkili olan birimlere genelde kurumsal hediye kutuları, lüks promosyon ürünleri gönderilir. Potansiyel müşterilere ve birlikte çalışılan diğer kurumlara ise kalem, ajanda gibi hatırlatıcı mahiyetli orta maliyetli ürünler gönderilir. Çalışanlara promosyon verilecekse de belirli bir kalitenin üzerinde onların işine yarayacak ev gereçleri, çikolata gibi gıda malzemeleri gibi çeşitli hediyeler verilmektedir. 

Firmaların çalışanlarını teşvik etmek, potansiyel müşterileri ile arasında ki bağı kuvvetlendirmek, kurumsal firma imajını yönetmek gibi amaçlarla verdikleri promosyon hediyeleri çok geniş bir yelpazede incelenebilir. Promosyon veren firmalar her yıl bunun için reklam ve pazarlama giderlerinden belirli bir bütçe ayırıyorlar. Bu bütçe gönderilecek promosyon ürünleri çeşidine göre bölünüyor. 

Promosyon hediyeleri, işletmenizin marka bilinirliğini artırmak, müşteri sadakati sağlamak ve iş ilişkilerini güçlendirmek için güçlü bir araçtır. Doğru hediye seçimi, alıcının ihtiyaçlarını karşılayacak ve günlük yaşamlarında kullanışlı olacak bir ürünü içermelidir. Böylece, alıcılarınız her kullandıklarında markanızı hatırlayacaklar ve işletmenizle pozitif bir ilişki kuracaklardır.

Promosyon Nedir?

Promosyon; firmaların ya da markaların bilinirliklerini artırmak, pazarda ki payını büyütmek, teşvik edici olmak gibi amaçlarla üzerinde markanın logosu ve sloganının yer aldığı hediyelik eşyalar dağıtmasına denilmektedir. İngilizce promotion, Fransızca promosyon isminden dilimize geçmiştir. Bu kelime Türkçe tanıtma, reklam verme anlamına gelmektedir. 

Günümüzde promosyon hayatımızın her alanında yer almaktadır. Firmalar müşterilerine promosyon ürünleri verirken, markalar potansiyel müşterilerini ürünlerini kullanmaya teşvik etmek amacıyla promosyonu kullanmaktadır. Ülkemizde promosyon deyince akla bankaların müşterilerini artırmak için sözleşme karşılığında verdiği meblağlar gelmektedir. 

Promosyon hediyelerinizin kullanışlı olması ve kaliteli bir izlenim bırakması önemlidir. Böylece alıcılarınız, hediye aldıklarında gerçekten faydalı bir ürün elde ettiğini hissederler ve işletmenizin kalitesini gözlemleyebilirler. Örneğin, özelleştirilmiş kalem setleri, defterler, taşınabilir şarj cihazları veya termoslar gibi ürünler, günlük yaşamda sıkça kullanılan ve alıcılarınızın işlerine yarayacak öğelerdir.

Promosyon Tarihçesi

İnternette araştırma yaptığınızda karşınıza ilk yapılan promosyonlar ile ilgili birçok hikâye çıkacaktır. Bunlar arasında en bilineni ise ABD’nin ilk başkanı olan George Washington’ın yaptırdığı anı amaçlı kol düğmeleridir. Promosyonun asıl ortaya çıkması ve bir sanayi haline gelmesi ise 19 yüzyılın bitimine doğru olmuştur.

Ohio’nun bir ilçesi olan Coshocton da yaşayan Jasper Meek firmasının adını tanıtmak için çantalar yaptırmak istemiştir. Meek ’in rakiplerinden olan Henry Beach bunun tanıtım için iyi bir fikir olduğunu düşünüp fikri şirketleştirmek için bu işe yatırım yapmıştır. Kısa süre sonrada Meek ile Henry firmalar için promosyon ürünler üretmeye ve satmaya başlamıştır. Bu kişilerin söz konusu pazarlama stratejileri günümüzde teorik olarak promosyon kavramının temeli kabul edilmektedir.

Promosyon Hediye Nedir?

Promosyon hediye denildiğinde akla birçok farklı ürün gelebilir. Promosyon ürünlerinden farklı olarak hediyeler tanıtım amacıyla değil ürünlerin yanında müşteriye bir jest yapmak amacıyla verilebilir. Elbette burada da markanın tanıtım amacı güdülmektedir. Ama bu amaç daha ikinci planda kalmıştır. Örneğin bir araba aldığınızda yanında verilen üzerinde alınan firmanın logosunun bulunduğu bir anahtarlık, araç kokusu bu tarz promosyonlara örnek verilebilir. 

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte promosyon hediye ürünlerine USB bellek, Mouse, powerbank gibi bazı teknolojik ürünlerde katılmıştır. Eğer ürünler daha özel müşterilere verilecekse bu durumda promosyon ürünleri yapan firmalardan kişiselleştirilmiş ürünlerde talep edilebilmektedir. Üzerine müşterinin isminin yazıldığı bu ürünler çok daha etkili olmaktadır. 

Promosyon hediyeleri aynı zamanda marka bilinirliğinizi artırmak için mükemmel bir fırsattır. Özelleştirilebilir ürünler kullanarak, işletmenizin logosunu veya sloganını hediye üzerinde yerleştirebilirsiniz. Bu, alıcıların ürünü kullandıkça ve başkalarıyla paylaştıkça markanızın daha geniş bir kitleye yayılmasını sağlayacaktır. Bundan dolayıdır ki promosyon hediye hemen her zaman popüler bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Promosyon Hediye Fikirleri Nelerdir?

Müşterilere ve birlikte çalışılan kişilere verilebilecek promosyon hediyeler setler ve tek hediyeler olarak ikiye ayrılabilir. Tek olarak verilebilecek ürünlerden biri ajandalardır. Tarihli ya da tarihsiz olarak iki farklı çeşittedir. Kalemler, kartvizitlikler, anahtarlıklar, USB bellekler, powerbankler üzerine isim yazılarak ya da yazılmadan hediye olarak verilebilir. 

Set olarak verilen hediyeler ise firmalar tarafından belirli bir konsept dahilinde hazırlanır. Daha kurumsal olan setlerin içinde kalem, ajanda, kartvizit, USB bellek gibi ürünlerden kombinler yapılır. Daha samimi ürünlerin içinde ise çikolatalar ve kahveler bulunabilir. Daha mahiyetli kutularda ise tshirt, şapka, atkı gibi çeşitli giyim ürünlerinden konseptler hazırlanabilmektedir. 

Promosyon hediyeleriyle ilgili yaratıcı olmanız ve ilgi çekici fikirler sunmanız önemlidir. Sıradan ve yaygın kullanılan hediyeler yerine, alıcıların dikkatini çekecek benzersiz ürünler yahut sunumlar seçmek daha etkili olacaktır. Örneğin, özel tasarlanmış USB bellekler, kablosuz hoparlörler veya yenilikçi mutfak gereçleri gibi ilginç ve yenilikçi ürünler, alıcılarınızın gözünde işletmenizin özgünlüğünü vurgulayacaktır. Bunun ötesinde promosyon ürünlerin kullanışlı olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Promosyon Hediye Seti Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Promosyon hediye seti hazırlanırken dikkat edilecek hususları şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Hedef Kitleye Uygunluk: Hediye, hedef kitlenizin ilgi alanlarına, yaşına, cinsiyetine ve tercihlerine uygun olmalıdır.
 2. Marka İle Uyum: Seçilen hediye, firmanızın veya markanızın imajı ve misyonuyla uyumlu olmalıdır.
 3. Kullanışlılık: Promosyon ürünlerinin kullanışlı olması, hediyenin sürekli olarak kullanılmasını sağlar. Bu, markanın sürekli hatırlanmasına olanak tanır.
 4. Kaliteli Malzeme: Hediyenin kaliteli olması, markanızın kalitesiyle de doğrudan ilişkilendirilir.
 5. Bütçe: Promosyon için ayrılan bütçeye uygun hediyeler seçilmelidir. Ancak ucuz ürünlerde kaliteden ödün vermemeye dikkat edilmelidir.
 6. Özgünlük: Özgün ve yaratıcı hediyeler, markanızın akılda kalıcılığını artırır.
 7. Uzun Ömürlülük: Hediyenin uzun ömürlü olması, markanızın daha uzun süre hatırlanmasını sağlar.
 8. Taşınabilirlik: Eğer hedef kitlenizin hediyeyi yanında taşımasını istiyorsanız, hafif ve taşınabilir ürünler tercih edilmelidir.
 9. Marka Logosu: Hediyenin üzerine marka logosunun net ve okunaklı bir şekilde yerleştirilmesi, marka bilinirliğini artırır.
 10. Çevre Dostu: Günümüzde çevre dostu ürünlerin tercih edilmesi, markanın çevre bilincine sahip olduğunu gösterir ve olumlu bir algı oluşturabilir.
 11. Dağıtım Kolaylığı: Hediye seçimi yapılırken dağıtımının nasıl yapılacağını da düşünmelisiniz. Dağıtımı kolay ve maliyeti düşük ürünler, geniş kitlelere ulaşmada avantaj sağlar.
 12. Kişiye Özel Baskı: Hediyeleri isme özel hale getirmek onun kullanılma oranını artırır. Bu da ürünün amacına daha iyi hizmet etmesini sağlayacaktır. İsme özel olma seçeneği olan ürünlerde bu seçeneğin değerlendirilmesi çok önemlidir.

Hediye setleri tek verilen ürünlere göre firmalara daha pahalıya gelmektedir. Bu nedenle bir setin içinde hangi ürünlerin yer alacağı dikkatli şekilde seçilmelidir. Powerbank, kalem gibi gündelik kullanım ürünlerinin bulunduğu setlerin akılda kalıcılığı çok daha yüksek olacaktır. Müşteri bir noktada mutlaka bu ürünleri kullanacağı için firmanın markasına sık sık maruz kalacaktır. Hediye kutusu açıldığında farklı bir hava oluşturmak için kahve, çikolata yahut kuru çiçek buketi gönderilebilir. Bu tarz ürünlerin akılda kalıcılığı yüksek olmasa da müşteriye kendini değerli hissettirecek ve sıradan hediyelerden farklı olması dolayısıyla arada ki bağı kuvvetlendirecektir. Promosyon gönderecek firma her ne gönderirse göndersin mutlaka kaliteye belirli bir düzeyin üstünde tutmalıdır. Çünkü her ürün firmanın kurumsal kimliğini temsil etmektedir. Bu kriterlerin tamamı hediyenin etkili olabilmesi için çok önemlidir. Bunun için profesyonel bir destek almak önemlidir.

Kurumsal Promosyon Hediyeler

Promosyon ürünleri arasında en dikkatli seçilmesi gerekenler kurumsal hediyelerdir. Bu ürünler genelde şirket personeline, yönetimde ki personele, müdürlere ve amirlere gönderilir. Promosyonlar belirli günlerde gönderilebileceği gibi personel için özel olan doğum günleri, annelerin bebeklerinin olduğu zamanlar gibi günlerde de verilebilir. Belirli günlerde verilen promosyonlarda müdürler, amirler ve yöneticilere gönderilen ürünler biraz daha özel tutulurken, personel için seçilen ürünler daha standarttır. Kurumsal hediyelerin motive edici ve kurumsal bağı güçlendirici özelliği bulunmaktadır.

İsme Özel Promosyon Hediyeler

Gönderilecek promosyon hediyeleri belirli kişiye gönderiliyorsa genelde bu iki şekilde olmaktadır. Ya standart bir set veya özel bir hediye seçilip içine altında markanın isminin bulunduğu müşteriye uygun bir not yazılır. Böylece hediye kişiselleştirilmiş ve tanıtım amacını kazanmış olur. Ya da müşteriye gönderilecek olan hediyenin üzerine isim soy isim baskısı yapılır. Elbette isme özel promosyon işçilik maliyetini ciddi oranda artıracaktır fakat sunulan hediyenin etkisini çok daha fazla artırdığı tespit edilmiştir.  

İsme özel olmayan promosyon genellikle anahtarlık, magnet, plastik kalem, takvim gibi saha sıradan ve daha özensiz üretilmiş bir reklam stratejisinin sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok yüksek adetlerde kongreler yahut festivallerde dağıtılacak mini not defteri, kalem, takvim vb. setler bunlara örnektir. Burada amaç genellikle verilen ürünlerin kullanılması değildir. Bu ürünler sayesinde oluşturulmak istenen pozitif algıdır.

İsme özel promosyon çeşitleri ise daha planlı ve özenli bir çalışma neticesinde ortaya çıkar. Firmanın yararı düşünülerek bir hediye listesi hazırlanır, bu kişilere gönderilen isme özel hediyeler (kurumsal hediye) onları özel ve değerli hissettirir. Ayrıca kullanabilecekleri kendi isimlerine özel bir hediye setini yıl boyunca kullanırlar ve bu samimi, sıcak hisler ürünler kullanıldığı müddetçe var olmaya devam eder. Bu türlü hediyelerin etkisinde kalmış kişilerin müşteri olarak ilk arayıp soracakları, etkileşime geçecekleri firma ise hediye veren firma olacaktır.

Tüm bu sebeplerle promosyon yahut kurumsal hediyenin isme özel olması firma açısından oldukça avantajlı bir durumdur.

Yaratıcı Promosyon Hediye Seçenekleri

İçerisinde bir miktar espri barındıran yahut sıradan olmayan promosyon ürünlerinden yaratıcı ürünler olarak bahsedebiliriz. Genelde bu ürünlerin işlevsel olmasına özen gösterilir. Örneği telefon tutacağı olarak da kullanılabilen bir kalem müşterinin yüzünde gülümseme oluşturacak yaratıcı bir promosyon ürünü olabilir. 

Bunun haricinde müşterinin masasında sergileyebileceği dekoratif ürünleri de yaratıcı ürünler kategorisine alabiliriz. Renkli not tutucular, kâğıt ağırlıkları, masa saatleri, açacaklar müşterilere gönderilebilecek ürünler arasında yer almaktadır. Ayrıca özel müşterilere koparıldıkça üç boyutlu bir görsel oluşturan not kağıtları da gönderilebilir. Yaratıcı hediye fikirleri kapsamında en çok değerlendirilen ürünler ise bir çok hediyenin bir kutuda paketlenmesi çeklinde oluşturulan kurumsal hediye kutularıdır. Bu sayede firma bir kaç ürün grubu ile vermek istediği mesajların tamamını dilediği şekilde gönderebilme yeteneği kazanmaktadır. Ayrıca kutu üzerine yapılan yahut mesaj kartı baskıları vasıtayı ile anlık mesajını da rahatlıkla iletebilmektedir.

Promosyon Ürünleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Gönderilecek olan hediyeler aynı zamanda kurumun vizyonunu da temsil edeceğinden gönderilecek hediyeler özenli şekilde seçilmelidir. Bütçe dikkatli şekilde ayarlanmalı ve kimseye kısa sürede bozulacak kullanışsız ürünler gönderilmemelidir. Seçilecek hediyenin hangi gönderildiğine göre taşıdığı anlama da dikkat edilmelidir. Örneğin yılbaşında daha süslü ve kırmızı renkli bir ürün gönderilebilir. 

Ama normal bir günde böyle bir hediye göndermek abesle iştigal olacaktır. Yine hediyeler gönderildiği kurumlara göre de seçilmelidir. Örneğin her resmi kurumda masaların üzerinde çerçeveler ve renkli ürünler tutulmasına izin verilmemektedir. Bu nedenle önce kurum içi kurallar öğrenilip daha sonra buna göre bir hediye seçilmesi gereklidir. 

Promosyon ürünleri seçerken öncelikli olarak hedef kitlenizi iyi tanımanız önemlidir. Hangi demografik özelliklere sahipler? İlgilendikleri konular nelerdir? Günlük yaşamlarında hangi ürünlerden faydalanırlar? Hedef kitlenizin ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına uygun ürünler seçerek, promosyonlarınızın daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Promosyon ürünlerinizin kaliteli olması, markanızın güvenilirliğini yansıtır. Kaliteli ürünler, alıcılarınızın memnuniyetini artırır ve uzun süre kullanıldığında markanızı hatırlatmaya devam eder. Promosyon ürünleri seçerken, dayanıklı malzemelerden üretilmiş ve sağlam bir yapıya sahip olanları tercih etmelisiniz.

Promosyon ürünleri, alıcılarınızın günlük yaşamlarında kullanışlılık sağlamalıdır. İşlevsel ürünler, daha fazla kullanım fırsatı sunar ve alıcılarınızın sürekli olarak markanızla etkileşimde bulunmasını sağlar. Örneğin, USB bellekler, taşınabilir şarj cihazları, su şişeleri veya defterler gibi ürünler, geniş bir kullanım alanı sunan ve işlevsel olarak değerli olan örneklerdir.

Promosyon Hediye Kutusu

Hediye kutuları genelde özel müşterilere gönderilen promosyon ürünleridir. Bu tarz kutular promosyon ürünleri üreten özel firmalar tarafından oluşturulur. Kimi kutular standart içeriklere sahiptir. İçlerinde kalem, USB bellek, anahtarlık gibi basit ürünlerden oluşan bir kombin bulunur. Ama bazı firmalar özel kutular hazırlayabilmektedir. Bu tarz ürünlerin her zaman popüler olduğu bilinmektedir.

Markalar özellikle VİP müşterilerine bu tarz içeriği özel hazırlanmış kutular gönderirler. Bu kutuların içinde kahve çekirdekleri, değirmenler, kahve demleme aparatları, sumenler, kalem setleri, not kağıtları, not tutacakları gibi kaliteli ürünlerden seçilmiş kombinlerde bulunabilir.  Özellikle son zamanlarda promosyon hediye kutusu ürünlerine olan talebin artış gösterdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

En Çok Kullanılan Promosyon Ürünleri Nelerdir?

Promosyon ürünü denildiğinde akla gelen ilk ürünler ajanda ve kalemlerdir. Doğru seçilmiş bir kalem ve ajandanın kişinin en yakın çalışma ekipmanlarından olması dolayısıyla firmalar tarafından çokça tercih edilirler. Ayrıca bu ürünlerin çokça tercih edilme sebeplerinden birisi de fiyatlarının nispeten uygun olmasıdır. Masaüstü not tutucular, kupalar, kupa altlıkları, usbler, powerbankler en çok tercih edilen promosyon ürün grupları arasında yer almaktadır.

Yine tanıtım amacıyla promosyon ürünleri yaptıran firmalar kumaş ürünlere de yönelebilmektedir. Bez çantalar, şapkalar, tshirtler, bandanalar firmalar tarafından üzerine marka ve logo basılmak suretiyle kullanılabilmektedir. Ayrıca kâğıt ürünlerin baskısı da adet fiyatı da oldukça uyguna gelmektedir.

Promosyonda Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Firmalar promosyon ürünleri seçerlerken genelde işe yarayan ürünler seçmelidir. İsme özel ajanda ve kalem, not kağıtları gibi ürünler müşterilerin oldukça işine yaradığından sıklıkla kullanılırlar. Böylece sadece müşteri değil çevresinde ki kişilerde markaya maruz kalmış olurlar. Ucuz ürünler ve standart ürünler müşteriye genelde kendini değersiz hissettirir. 

Bu nedenle seçilen ürünlerin kalitesiz olmamasına özen gösterilmelidir. Verilecek ürünler müşteriyi ne kadar mutlu ederse firma hakkında olumlu görüşleri o kadar artacaktır. Bu nedenle seçilen ürünlerin karşı tarafı mutlu etmesine özen gösterilmelidir. Yaratıcı ürünler daha samimi bir his uyandırırlar. Bu nedenle bağların kuvvetlendirilmek istendiği müşterilere yaratıcı ürünler gönderilebilir. 

Ucuz Promosyon Ürünleri

Ucuz ürünler denildiğinde akla ilk gelen ürün kalemlerdir. Metalden yapılan şık kalemlerin arasında bile oldukça uygun ürünler bulunabilmektedir. Küçük cep defterleri ve bloknotlarda seçilebilecek uzun ürünler arasındadır. İçine markanın logosu filigran şeklinde bastırılırsa ortaya tanıtım için güzel bir ürün çıkacaktır. 

Fuarlarda ve konferanslarda genelde karton ürünler tercih edilmektedir. Şapkalar ve bardaklar çok sayıda uygun fiyatlara bastırılıp çok fazla kişiye ulaştırılabilir. Geçmiş dönemlerde bazı firmalar müşterilerine promosyon olarak çakmak gönderirdi. Fakat günümüzde artık çakmaklar çok fazla tercih edilen bir ürün değildir. 

Pahalı Promosyon

Firmalara oldukça büyük maliyetlere mal olan pahalı promosyon ürünleri özel toplantılarda dağıtılabilir. Ya da yöneticiler gibi üst düzey çalışanlara gönderilebilir. Genelde pahalı ürünler bilindik büyük markalardan temin edilir. Kalitesi oldukça yüksek ürünlerdir. Belirli bir kişiye gönderilecekse üzerine kişinin ismini olmasına özen gösterilmelidir. Bu zaten kıymetli olan hediyenin kıymetini daha da artıracaktır.

Promosyon ürün denilince akla birçok ürün gelmektedir. Saatler, sert kapaklı, deri kaplamalı özel ajandalar, kalem setleri bunların başlıcalarıdır. Erkeklere gönderilecek pahalı ürünlerin içinde kol düğmeleri, kravatlar, kravat iğneleri, parfümler yer alabilir. Hanımlara gönderilecek pahalı ürünlerin içinde ise şallar, fularlar, kolyeler, küpeler, bileklikler ve bunun gibi ürünler yer almaktadır. 

Promosyon hediyeleri, işletmenizin pazarlama stratejisi içinde önemli bir yer tutar. Doğru hediye seçimi, alıcılarınızın markanızı hatırlamasını sağlar, iş ilişkilerinizi güçlendirir ve müşteri sadakatini artırır. Hedef kitlenizi iyi tanıyarak, kullanışlı ve kaliteli ürünler seçerek, markalaşma fırsatlarından yararlanarak ve yaratıcı fikirler sunarak, promosyon hediyelerinizle etkileyici ve unutulmaz izlenimler bırakabilirsiniz.

En çok kullanılan promosyon ürünleri nelerdir?

Promosyon olarak en çok kullanılan ürünler şunlardır;
1. Kalem
2. Ajanda
3. Küp not tutucu
4. Bez çanta
5. T-shirt
6. Polar
7. Şapka
8. Usb
9. Saat
10. Powerbank.

Uygun fiyatlı promosyon ürünleri nelerdir?

En uygun fiyatlı promosyon ürünleri genelde kağıt-karton bazlı ürünler olmaktadır. Şöyle sıralayabiliriz,
1. 12’li masaüstü takvimler
2. Karton çantalar
4. Plastik kalemler
5. Mini not defterleri
6. Masaüstü not tutucular
7. Masaüstü isimlikler
8. Plastik anahtarlıklar
9. Magnetler
10. Bardak altlıkları

İdeal promosyon ürünü nasıl olur?

İdeal promosyon ürünü firmaların promosyon hediye vermekteki amacına göre değişir. Hedef kitle analizi, reklam bütçesi gibi değişkenler ideal promosyon ürününü belirleyen temel unsurlardır. Buna göre ideal promosyon ürünü: “hedef kitlenin ihtiyaçları gözetilerek belirlenmiş, firma bütçesine uygun, yüksek beğeni görebilecek isme özel ürünler olarak nitelendirilebilir.”